Sprinterii şi căţărătorii vor avea zilele lor de glorie în Tirreno – Adriatico, “cursa celor două mări”, care debutează miercuri, 7 martie. Cei 1063,2 kilometri ai competiţiei au fost împărţiţi în şapte stagii, două contratimpuri fiind programate în prima, respectiv ultima etapă.
Etapa 1: San Vincenzo – Donoratico – 16,9 km (contratimp pe echipe)
Etapa 2: San Vincenzo – Indicatore, 230 km
Etapa 3: Indicatore – Terni, 178 km
Etapa 4: Amelia – Chieti, 252 km
Etapa 5: Martinsicuro – Prati di Tivo, 196 km
Etapa 6: Offida-Offida, 181 km
Etapa 7: S. Benedetto del Tronto, 9,3 km (contratimp individual)
Prima zi de concurs este rezervată unui contratimp pe echipe, după care urmează două zile rezervate, cel puţin teoretic, sprinterilor. În etapa a patra, cea mai lungă din acest an, carvana Tirreno – Adriatico va da piept cu Passo Lanciano (o căţărare 12 kilometri lungime, cu o pantă maximă de 13 %), după care vor urma aproximativ 25 de kilometri de ascensiuni şi coborâri, niciuna însă nefiind inclusă în clasamentul montan. Nici ultimii cinci kilometri nu vor oferi răgaz rutierilor, care vor avea de luptat cu pante de până la 19%, dar şi cu o căţărare repertoriată, cu aproximativ un kilometru înaintea sosirii.
Etapa regină din Tirreno – Adriatico 2012 se va desfăşura duminică şi va avea finalul la Prati di Tivo, în plină căţărare, la 1.450 metri altitudine. Ascensiunea, în lungime de 14,5 kilometri, are o pantă medie de 7%, dar pe anumite porţiuni aceasta ajunge şi la 12%. Un circuit în jurul oraşului Offida, în etapa a şasea, va prefaţa contratimpul individual din ultima zi.
Echipe participante:
BMC: Cadel Evans, Philippe Gilbert, Alessandro Ballan, George Hincapie, Marco Pinotti, Manuel Quinziato, Greg van Avermaet
Acqua & Sapone: Stefano Garzelli, Carlos Betancur, Massimo Codol, Danilo Di Luca, Francesco Ginanni, Vladimir Miholjevic, Danilo Napolitano, Fabio Taborre
AG2R La Mondiale: Rinaldo Nocentini, Manuel Belletti, Steve Hounard, Kristof Goddaert, Sebastien Hinault, Christophe Riblon, Lloyd Mondory, Matteo Montaguti
Astana: Roman Kreuziger, Fredrik Kessiakoff, Borut Bozic, Enrico Gasparotto, Maxim Iglinski, Dmitri Muraviev, Simone Ponzi, Paolo Tiralongo
Colnago: Sacha Modolo, Domenico Pozzovivo, Enrio Battaglin, Stefano Pirazzi, Angelo Pagani, Marco Coledan, Filippo Savini, Gianluca Brambilla
Colombia-Coldeportes: Fabio Andres Duarte, Darwin Atapuma, Robinson Chalapud, Johan Chaves, Wilson Marentes, Jarlinson Pantano, Luis Felipe Laverde, Victor Hugo Pena
Euskaltel: Gorka Verdugo Macotegui, Jon Izaguirre Insausti, Mikel Landa Meana, Pablo Urtasun, Egoi Martinez, Ruben Perez, Juan jose Oroz Ugalde, Amets Txurruka
Farnese Vini – Selle Italia: Filippo Pozzato, Oscar Gatto, Francesco Failli, Diego Caccia, Luca Mazzanti, Kevin Hulsmans, Elia Favilli, Luca Ascani
FDJ – Big Mat: Arnaud Gerard, Anthony Roux, Thibaut Pinot, Gabriel Rasch, Dominique Rollin, Benoit Vaugrenard, Arthur Vichot, William Bonnet
Garmin – Barracuda: Tyler Farrar, David Millar, Ramunas Navardauskas, Robert Hunter, Alex Rasmussen, Andrew Talansky, Johan van Summeren, Fabian Wegmann
Green Edge: Matthew Goss, Stuart O’Grady, Sebastian Langeveld, Jens Mouris, Baden Cooke, Tomas Vaitkus, Svein Tuft, Cameron Meyer
Katusha: Joaquin Rodriguez, Oscar Freire, Pavel Brutt, Mihail Ignatiev, Vladimir Gusev, Daniel Moreno, Juan Horrach, Luca Paolini
Lampre-ISD: Michele Scarponi, Alessandro Petacchi, Davide Vigano, Danilo Hondo, Adriano Malori, Przemyslaw Niemiec, Alessandro Spezialetti, Simone Stortoni
Liquigas-Cannondale: Vicenzo Nibali, Peter Sagan, Valerio Agnoli, Federico Canuti, Maciej Bodnar, Mauro da Dalto, Kristjan Koren, Daniel Oss
Lotto-Belisol: Andre Greipel, Jens Debusschere, Gert Dockx, Vicente Reynes, Jurgen Wandewale, Marcel Sieberg, Jelle Vanendert, Fredeik Willems
Movistar: Giovanni Visconti, Pablo Lastras, Andrey Amador Bikkazakova, Rui Costa, Jode Herrasa, Benat Intxausti, Francisco Ventoso, Branislau Samoilau
Omega Pharma – Quick Step: Dario Cataldo, Gerald Ciolek, Bert Grabsch, Jérôme Pineau, Gert Steegmans, Niki Terpstra, Serge Pauwels, Peter Velits
Rabobank: Steven Kruijswijk, Lars Boom, Matti Breschel, Juan Manuel Garate, Paul Martens, Michael Matthews, Bram Tankink, Maarten Tjallingii
RadioShack-Nissan: Fabian Cancellara, Daniele Bennati, Tony Gallopin, Christopher Horner, Gregory Rast, Giacomo Nizzolo, Yaroslav Popovich, Hayden Roulston
Sky: Mark Cavendish, Edvald Boasson Hagen, Bernhard Eisel, Jeremy Hunt, Mathew Hayman, Thomas Lovkvist, Ian Stannard, Christopher Sutton
Saxo Bank: David Tanner, Rafal Majka, Mads Christensen, Manuele Boaro, Nicki Sorensen, Sergio Paulinho, Bruno Pires, Matteo Tosatto
Vacansoleil: Johnny Hoogerland, Kenny Robert van Hummel, Matteo Carrara, Stijn Devolder, Pim Ligthart, Wouter Poels, Miko Selvaggi, Marco Marcato